لبه شخصیت افراد روانشناسی سرگرمی ماشین

لبه: شخصیت افراد روانشناسی سرگرمی ماشین سرگرمی فال شخصیت شناسی

گت بلاگز اخبار اجتماعی جزئیات تقلب در بازار برنج

چندین سال است که پدیده ای تاسف بار در بازار برنج مشاهده می شود و آن، تقلب در عرضه برنج هست. همه مردم برنج ایرانی را به عطر و طعم منحصربفردو بی نظیر آن می شناسند

جزئیات تقلب در بازار برنج

جزئیات تقلب در بازار برنج

عبارات مهم : بازار

چندین سال است که پدیده ای تاسف بار در بازار برنج مشاهده می شود و آن، تقلب در عرضه برنج هست. همه مردم برنج ایرانی را به عطر و طعم منحصربفردو بی نظیر آن می شناسند. به همین علت است که برنج ایرانی نیازی به تبلیغ ندارد و همه مردم اگر توانایی مالی داشته باشند قطعا برنج ایرانی را به برنج خارجی ترجیح داده و خریداری می کنند. ولی مسئله آنجاست که بعضی از واسطه ها ، دلال ها و حتی واردکنندگان برنج که از اعتبار برنج ایرانی به خوبی آگاه هستند دست به کارها تاسف باری می زنند که به حیثیت و اعتبار برنج ایرانی خدشهوارد می کند.

جزئیات تقلب در بازار برنج

این افراد با مخلوط کردن برنج های نامرغوب وارداتی با برنج ایرانی، برنج مخلوط شده است را با نام برنج ایرانی وارد بازار کرده و مشتریان از همه جا بی خبر نیز به تصور اینکه این برنج، ایرانی است آن را خریداری می کنند. توصیه قابل تامل این است که این تقلب آنچنان ماهرانه انجام می شود که نه تنها مردم عادی بلکه کارشناسان فن نیز نمی توانندآن را تشخیص دهند. آفتاب یزد به همین منظور با محمدصادق حسنی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و نماینده رشت گفتگویی انجام داده است.

حسنی تصریح کرد: من به علت اینکه هم خودم تولیدکننده برنج هستم و هم نسبت به اوضاع بازار برنج آشنایی کامل دارم کاملا نسبت به تقلب های متفاوت در بازار برنج آشنا هستم. برنج گیلان عالی ترین برنج کشور عزیزمان ایران و بلکه آسیاست و این استان 45درصداز برنج داخلی را تولید می کند. متقلبان بازار برنج در هر گونی، بیش از 50 درصد آن را با برنج خارجی پر کرده و با برنج ایرانی مخلوط می کنند.

چندین سال است که پدیده ای تاسف بار در بازار برنج مشاهده می شود و آن، تقلب در عرضه برنج هست. همه مردم برنج ایرانی را به عطر و طعم منحصربفردو بی نظیر آن می شناسند

وی افزود: بعضی از انواع برنج های خارجی هستند که ازنظر ظاهری، هیچ گونه تفاوتی با برنج ایرانی ندارند و متقلبان بازار برنج این برنج ها را به عنوان برنج داخلی می فروشند و حتی خود من که در عرصه برنج فعالیت می کنم و در این کار بزرگ شده است ام متوجه نمی شوم که این برنج، داخلی است یا خارجی. این متقلبان و سودجویان برنج خارجی که کیلویی 2500 تا 3000 تومان است را تا 70درصد با برنج ایرانی کیلویی 11 هزار تومان مخلوط می کنند.

حالا شما خودتان حساب کنید که این افراد چه سود هنگفتی از این کار می برند. من در این خصوص با مسئولان ذی ربط خیلی صحبت کرده ام. اعتقاد دارم معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی خیلی ضعیف عمل می کند و در واقع در این خصوص کاربلد نیست. مجلس در چند سال پیش در مصوبه ای مسئولیت تنظیم بازار و کالاهای اساسی که یکی از بااهمیت ترین آنها برنج است را به وزارت جهاد کشاورزی واگذار کرد. اعتقاد دارم وزارت جهاد کشاورزی به علت نداشتن نیروی متخصص در بحث تنظیم بازار، بازار را رها کرده است.

این نماینده مجلس گفت: من در یک مغازه برنج فروشی در پایتخت کشور عزیزمان ایران دیدم که نوشته بود برنج ها شمی درجه یک را کیلویی 9 هزار تومان می فروشد. این در حالی است که خود من 2 هفته پیش محصول برنج زمین کشاورزی خودم را کیلویی 11 هزار تومان فروخته بودم. خب هنگامی که برنج ها شمی در پایتخت کشور عزیزمان ایران کیلویی 9هزار تومان فروخته می شود به معنای آن است که برنج خارجی ارزان قیمت را با برنج ایرانی مخلوط کرده و به نام برنج ها شمی در بازار می فروشند. البته این تقلب خیلی ماهرانه انجام می شود و مشتریان اصلا متوجه این تقلب نمی شوند. در همین شهر رشت من برنج فروشی هایی را می شناسم که برنجمخلوط را به نام برنج ایرانی عرضه می کنند.

جزئیات تقلب در بازار برنج

متاسفانه راجع به این روش های تلقب هیچ گونه اطلاع رسانی ای انجام نمی شود. وزارت جهاد کشاورزی نیز هیچ اقدام عملی جهت مقابله با این اوضاع انجام نمی دهد. البته بعضی از وارد کنندگان برنج نیز جهت سود زیاد این گونه کارها را انجام می دهند. حسنی با انتقاد از واردات برنج گفت: سال گذشته،هیئت وزیران مصوبه ای داشت که براساس آن، واردات برنج در فصل برداشت این محصول ممنوع است ولی امسال این مصوبه به وسیله معاون اول مدیر جمهور لغوشده است.

اخیرا برنجی از تایلند وارد شده است که از نظر ظاهری نمی توان تفاوت آن را با برنج داخلی تشخیص داد وبرخی واردکنندگان و دلال ها با استفاده از این موضوع، برنج مربوطه را به عنوان داخلی عرضه می کنند. حسنی همچنین در گفتگو با منزل ملت، راجع به اوضاع فروش برنج ها ی تایلندی در بازار کشور،گفت: بعضی ها با مخلوط کردن برنج ایرانی با برنج ها ی بی کیفیت خارجی از جمله تایلندی نه تنها سلامت مردم، بلکه اقتصاد برنجکاران داخلی را نیز به تاراج می برند.عضو کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس، یادآورشد: وزارت کشاورزی هیچ نوع کنترلی در بازار استراتژیک برنج ندارد.

چندین سال است که پدیده ای تاسف بار در بازار برنج مشاهده می شود و آن، تقلب در عرضه برنج هست. همه مردم برنج ایرانی را به عطر و طعم منحصربفردو بی نظیر آن می شناسند

اخبار اقتصادی – آفتاب یزد/ علی اکبر سمیعی

واژه های کلیدی: بازار | خارجی | ایرانی | کشاورزی | برنج ایرانی | کمیسیون کشاورزی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz